• Poznaj nasze artykuły

  Witaj na blogu GoodMajster.pl

  Sprawdź nasze artykuły!

  Na naszym blogu znajdziesz pomoc w wyborze agregatu prądotwórczego, opisy produktów, porównania, rankingi, informacje i szkolenia z technik remontowo budowlanych oraz wiele innych.

  SPRAWDŹ

Blog budowlany - porady i nowinki budowlane od GoodMajster

Jak siać trawę ?

Jak siać trawę ?

Zakładanie trawnika, to z pozoru prosta rzecz, lecz to od niej zależy czy trawa ogrodowa będzie zachwycała, czy odstraszała naszych gości. Bez względu na to czy siejemy trawę sportową, trawę na miejsca suche czy trawę uniwersalną, to proces wygląda zawsze tak samo. Nawet trawa dla koni i pastwisko są zakładane w taki sam sposób, tylko z użyciem większych maszyn odpowiadających ogrodowym. 

1. Jaką trawę wybrać? 

Większość produktów nazywana jest jako trawa uniwersalna lub trawa dekoracyjnaW rzeczywistości są to mieszanki traw, w których występują różne gatunki i odmiany nasion traw. Mieszanki są dobierane przez producentów w ten sposób, aby spełniały określone warunki np. samozagęszczanie, szybka regeneracja, odporność na suszę lub wysoki wzrost. Wyróżniamy kilka podstawowych mieszanek traw:

 

Wybór odpowiedniej trawy zależy od naszych upodobań, przeznaczenia oraz gleby na której będzie rosnąć. Przed każdym zakupem przeczytaj opis produktu oraz zastosowanie i przeznaczenie. 

2. Kiedy najlepiej siać trawę ? 

Trawę można siać od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Lecz optymalne terminy są wtedy, gdyż gleba posiada wysoką ilość wody. Dodatkowo najbardziej optymalne warunki temperaturowe, to takie, gdy nie ma przymrozków, a temperatura mieści się w zakresie +5stC do +25stC . Gleba w takich temperaturach nie jest zbytnio przesuszona, a trawa otrzymuje odpowiednią dawkę słońca do wzrostu. 

Najlepszym terminem na sianie trawy są dwa okresy:

 • od połowy marca do końca maja - ze względu na wysoką wilgotność powietrza, oraz odpowiednie temperatury
 • od sierpnia do października - ze względu na odpowiednią wilgotność gleby. 

3. Jak siać trawę ? 

Siew trawy można podzielić na 5 etapów + 6 etap to pielęgnacja trawy. W naszej instrukcji pokażemy jak robić to odpowiednio. 

ETAP 1. Należy wykonać kultywację gleby aby trawa mogła zostać wsiana w spulchnioną glebę. Glebę należy kultywować za pomocą maszyn mechanicznych:

 • glebogryzarka
 • ciągnik rolniczy z kultywatorem 

lub ręcznie przekopując łopatą działkę na głębokość nie większą niż 20cm. 

Zabieg ten ma na celu spulchnienie zbitej gleby, aby rosnąca trawa, miała łatwy dostęp do wartości odżywczych i w prosty sposób mogła wyjść z gleby na powierzchnię. 

Nie ważne, jakie narzędzia wykorzystujemy, uwagę należy zwrócić na uzyskany efekt. Na poniższym zdjęciu doskonale widać różnicę pomiędzy spulchnioną glebą (po lewo) a twardym, nie przepuszczalnym gruntem. 

ETAP 2. W kolejnym etapie musimy oczyścić glebę. Ma to na celu pozbycie się przeszkód w przyszłej pielęgnacji trawy. Dlatego z spulchnionej gleby usuwamy:

 • kamienie
 • gruz
 • chwasty (których kultywator lub glebogryzarka nie zniszczyły)

Etap ten to po prostu wyzbieranie kamieni o frakcji większej niż połowa dłoni. (ok. 5cm) .

ETAP 3. Należy wyrównać grunt przygotowany pod trawnik za pomocą bron lub grabi, w celu późniejszego ułatwienia koszenia trawy. 

Zabieg ten ma na celu zapewnienie kosiarce idealnie równej powierzchni do pracy, oraz odpowiedniego wyglądu trawnika. 

ETAP 4. SIEW TRAWY ! W celu przygotowania się do siewu trawy, należy wyposażyć się w siewnik ręczny lub siewnik mechaniczny. Trawę można siać również ręcznie, za pomocą rozrzucania nasion metodą - rzucania z 3 palców. 

W celu zapewnienia równomiernego pokrycia terenu nasionami trawy, polecamy jednak skorzystanie z siewnika, który posiada regulację dawki wysiewu trawy. 

Po przygotowaniu siewnika, ustawiamy odpowiednią dawkę wysiewu trawy, i przystępujemy do zasypania siewnika. 

Uwaga! Polecamy wymieszać nasiona trawy w worku, lub opakowaniu dostarczonym przez producenta, w celu odpowiedniego wzrostu każdej z odmian nasion trawy. 

Bardzo ważnym elementem jest sianie metodą krzyżową. Na początku wzdłuż działki, a później po szerokości.

 

ETAP 5. Wałowanie gleby po siewie trawy. Przeprowadzamy to wałem ręcznym, wałem rolniczym lub mechanicznym. 

Wałowanie gleby polega na ubiciu za pomocą wału nasion w glebie. Zabieg ten zapewnia nam stabilizację nasion w glebie, dzięki której podmuchy wiatru nie zwieją nam nasion z działki.

Wagę wału dostosowujemy do wymiarów działki i gleby (glina, piasek). Waga wału powinna oscylować w przedziale 50-150kg.

Wałowanie polecamy również wykonać metodą krzyżową. Czyli najpierw w wzdłuż działki, a później w poprzek, aby maksymalnie ograniczyć możliwość wywiania nasion trawy, dodatkowo wyrównując teren. 

4. Pielęgnacja trawnika po wysianiu trawy. 

Jedną z najważniejszych rzeczy po wysianiu trawy jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności gleby, aż do momentu rozkrzewienia się trawy. Co w skrócie oznacza, że mamy minimum dwa razy dziennie podlewać wodą założony trawnik. 

Oczywiście jeśli jest deszczowa pogoda, a opady deszczu są dość obfite to podlewanie trawy nie jest konieczne. 

Pierwsze koszenie należy wykonać dopiero gdy trawa osiągnie wysokość około 8-10cm, aby zapewnić odpowiednie ukorzenienie trawy. 

Bardzo często, podczas zakładania trawnika, nasza gleba jest jałowa i nie posiada koniecznych wartości odżywczych. Dlatego w celu użyźnienia gleby warto zastosować nawóz naturalny np. obornik granulowany bydlęcylub obornik kurzy

Nawozy naturalne są ekologiczne i pozytywnie wpływają na cały ekostystem gleby w naszym ogrodzie. 

 

do góry

Znalazłeś taniej?
Zadzwoń! Ponegocjujemy!

Jesteśmy firmą z wieloletnim doświadczeniem na rynku budowlanym. Od 1999 roku daliśmy się poznać jako solidny dystrybutor materiałów budowlanych renomowanych firm.

Dombud RP sp. z o.o.

ul. Szosa Rypińska 26

87-400 Golub-Dobrzyń

NIP: 503-008-38-26

Biuro czynne:

pn-pt: 7.00 - 16.00

sob: 7.00 - 12.30

Infolinia: 56 400 00 56

Chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w sklepie?
Podaj nam swój e-mail aby otrzymywać sklepowy newsletter.
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium