• Poznaj nasze artykuły

    Witaj na blogu GoodMajster.pl

    Sprawdź nasze artykuły!

    Na naszym blogu znajdziesz pomoc w wyborze agregatu prądotwórczego, opisy produktów, porównania, rankingi, informacje i szkolenia z technik remontowo budowlanych oraz wiele innych.

    SPRAWDŹ

Blog budowlany - porady i nowinki budowlane od GoodMajster

Jakie są kategorie odzieży roboczej i artykułów BHP?

Jakie są kategorie odzieży roboczej i artykułów BHP?

Czy wiesz jakie są różnice między odzieżą roboczą a ochronną? Wiele osób stosuje te terminy zamiennie - nazywa ubiór roboczy ochronnym i odwrotnie. Większość nie zdaje sobie z prawy z tego, że popełnia błąd. Dlatego w dzisiejszym artykule dowiesz się więcej na temat różnic między odzieżą ochronną a roboczą.

Jaka jest różnica między odzieżą roboczą a ochronną?

Zacznijmy od odzieży roboczej. Do niej zaliczamy ubranie, które pracownik nosi podczas wykonywania swoich obowiązków. Ten strój po prostu zastępuje codzienny ubiór. Odzież robocza chroni przed licznymi zabrudzeniami i zniszczeniami ubrań. W wielu zawodach pracownicy mają kontakt z różnymi substancjami, które zostawiają plamy na stroju jak np. oleje. Odzież robocza powstaje z takich materiałów, które łatwiej wyczyścisz ze smarów i innych oleistych cieczy. Strój nie potrzebuje atestów, ale musi spełniać odpowiednie normy, które są uwzględnione w Kodeksie Pracy. Z kolei odzież ochronna to typ ubrania, który chroni pracownika przed niebezpieczeństwem jak utrata zdrowia i życia. To obowiązkowy ubiór każdego pracownika, który na co dzień styka się z niebezpiecznymi substancjami czy zakaźnymi chorobami. Każdy element odzieży ochronnej musi posiadać certyfikat, który potwierdza, że spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa. Inaczej, strój nie nadaje się do użytku.

Największą różnicą między odzieżą ochronną a roboczą jest posiadanie certyfikatu. Strój ochronny tego wymaga. Z kolei ubiór roboczy musi spełniać jedynie pewne normy. Odzież ochronna dba o bezpieczeństwo pracownika. Strój roboczy odpowiada zaś o czystość zatrudnionego.

Odzież ochronna a robocza - czy istnieje podział na kategorie?

Teraz już wiesz, jakie są różnice między odzieżą ochronną a roboczą. W tym akapicie dowiesz się o podziale na kategorie ubioru ochronnego oraz roboczego. Odzież robocza nie posiada specjalnego podziału. Możemy jedynie podzielić ją ze względu na zawody, którym jest dedykowana. To oznacza, że istnieje odzież robocza dedykowana sektorowi zdrowia, służbom, pracownikom budowlanym, gastronomii itd. Zupełnie innego stroju wymaga kucharz w restauracji czy policjant. Za to ubrania ochronne posiadają już konkretny podział. To kolejna, znacząca różnica między odzieżą ochronną a roboczą. Pierwsza kategoryzacja dotyczy rodzaju zagrożenia. Do nich zaliczamy czynniki termiczne, mechaniczne, chemiczne, biologiczne. Istnieje odzież ochronna, która chroni przed czynnikami atmosferycznymi, promieniowaniem elektromagnetycznym czy porażeniem prądem. Drugi podział dotyczy jednoznacznego obszaru ciała, który chroni ubiór ochronny. Do tych kategorii zaliczamy ochronę głowy, tułowia oraz ochraniacze konkretnej części tułowia.

Kombinezon ochronny kategorii III - podział na typy ochrony

Zastanawiasz się co to jest kombinezon ochronny kategorii III? Już tłumaczymy! Jest to odzież ochronna, która ma zadanie chronić zdrowie oraz życie pracownika. Kombinezon ochronny kategorii III posiada złożoną konstrukcję, przez którą nic się nie przedostanie. Przy zakupie tego typu odzieży ochronnej spotkasz się również z oznaczeniem typu. Co to oznacza? Typ 1 - chroni przed gazami i oparami chemikaliów. Typ 2 - ochrona nie gazoszczelna Typ 3 - chroni przed cieczą pod ciśnieniem, ochrona biologiczna Typ 4 - ochrona przed aerozolem Typ 5 - chroni przed stałymi cząstkami Typ 6 - chroni przed mgłą substancji chemicznej. Zanim kupisz kombinezon ochronny kategorii III zastanów się, przed czym ma Cię chronić. Pamiętaj o dokładnym sprawdzeniu oznaczeń przed zakupem!

do góry

Znalazłeś taniej?
Zadzwoń! Ponegocjujemy!

Jesteśmy firmą z wieloletnim doświadczeniem na rynku budowlanym. Od 1999 roku daliśmy się poznać jako solidny dystrybutor materiałów budowlanych renomowanych firm.

Dombud RP sp. z o.o.

ul. Szosa Rypińska 26

87-400 Golub-Dobrzyń

NIP: 503-008-38-26

Biuro czynne:

pn-pt: 7.00 - 16.00

sob: 7.00 - 12.30

Infolinia: 56 400 00 56

Chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w sklepie?
Podaj nam swój e-mail aby otrzymywać sklepowy newsletter.
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium