• Poznaj nasze artykuły

  Witaj na blogu GoodMajster.pl

  Sprawdź nasze artykuły!

  Na naszym blogu znajdziesz pomoc w wyborze agregatu prądotwórczego, opisy produktów, porównania, rankingi, informacje i szkolenia z technik remontowo budowlanych oraz wiele innych.

  SPRAWDŹ

Blog budowlany - porady i nowinki budowlane od GoodMajster

Jak wykonać umocnienie skarpy? Geokrata czy siatka na skarpę?

Jak wykonać umocnienie skarpy? Geokrata czy siatka na skarpę?

Budowa domu to pierwszy etap zagospodarowania terenu i działki. Jeśli posiadamy trudny teren, który posiada skarpy, wzniesienia, burty, bruzdy to przed założeniem ogrodu należy wzmocnić skarpę. Zabezpieczenie skarpy jest bardzo ważne, ponieważ:

 • Zapobiega osuwaniu ziemi.
 • Zabezpiecza przed erozją.
 • Wzmacnia wzniesienie.
 • Powoduje ustabilizowanie gruntu.
 • Odpowiednio reguluje odpływ wody opadowej.


Aby odpowiednio i tanio wzmocnić skarpę należy wykorzystać specjalne materiały, które po ułożeniu na podłożu ustabilizują grunt, a następnie będzie można je zagospodarować roślinnie.


Jaka geokrata na skarpę?


Bardzo dobrym wyborem podczas wzmacniania skarpy jest geokrata w kształcie plastra miodu np. kratka trawnikowa EKOGRID 50x50x4cm. Wyprodukowana w Polsce Geokrata wykonana z tworzywa sztucznego, dzięki temu, że posiada wysokość 4cm, odpowiednio ułożona zapewnia stabilizację gruntu. W przypadku kraty na skarpy EKOGRID producent zaleca pełne mocowanie w ilości 4 sztuk kotew EKOGRID o długości 25cm, które zapewniają wytrzymałość oraz stabilizację podczas obsypywania, jak również późniejszej erozji skarpy.


Należy pamiętać, że świeży nasyp ziemi, który został wykonany podczas zabiegu wyrównywania działki, który nie jest zagęszczony mechanicznie poprzez zagęszczarki, będzie przez kilka lat osiadał. Dlatego Geokrata jest lepszym wyborem na skarpy, które nie powstały w wyniku świeżego nasypu, ponieważ, krata nie jest elastyczna i w przypadku osiadania gruntu będzie się unosić.


Geokratę należy układać od dołu skarpy, pasami do góry. Najlepiej wykonać podstawę z 3-4 płyt kratki trawnikowej 50x50cm poziomo, a następnie łączyć kratki do góry. Kratka na skarpy ekogrid firmy Patrol oprócz możliwości kotwienia, posiada zaczepy łączeniowe pomiędzy kratkami.
Na pytanie: Ile kosztuje geokrata? Możemy odpowiedzieć, że jest to uzależnione od wysokości kratki. Standardowa kratka o wymiarach 50x50cm i wysokości 4cm kosztuje ok. 45zł / m2.


Jak odpowiednio wzmocnić stromą skarpę?


Zastosowanie odpowiednich materiałów zależy od wysokości skarpy lub wzniesienia, oraz kąta nachylenia. Jeśli skarpa jest niemal pionowa, co oznacza że kąt nachylenia jest większy niż 60 stopni to najlepszym umocnieniem jest mur oporowy wykonany z betonu zbrojonego. Jeśli natomiast nachylenie jest mniejsze niż 60 stopni to możemy wykorzystać materiały wykonane z tworzywa sztucznego.
Pod geokratę na skarpach, nie jest wymagane dodatkowe utwardzenie, chyba, że będzie to ciąg pieszy lub komunikacyjny dla pojazdów, wtedy należy wykonać podbudowę zgodnie z normami budowlanymi. Jeśli skarpa jednak będzie jedynie elementem ogrodu, to zależnie od tego czy chcemy mieć trawnik czy nie, możemy zastosować pod kratę agrotkaninę ogrodniczą, która zapewni izolację przed chwastami i roślinami. W przypadku siewu trawy – agrotkanina nie jest wymagana.


Odpowiednie wzmocnienie stromej skarpy możemy opisać w kilku podstawowych krokach:

 1. Wyrównanie powierzchniowe skarpy (usunięcie brył i kamieni). 2. Ułożenie Geokraty lub Siatki na skarpy.

 3. Zamocowanie geokraty lub siatki na skarpy poprzez agroszpilki lub kotwy ogrodowe. Agroszpilka 25cm jest najbardziej optymalnym rozmiarem. 4. Obsypanie żyzną ziemią geokraty, aby otwory zostały w pełni zasypane, lub w przypadku siatki na skarpy, obsypanie siatki warstwą min. 4cm, aby siatka nie była widoczna.

 5. Należy zasiać trawę uniwersalną lub trawę samozagęszczającą, która szybko się ukorzeni.


Jak tanio wzmocnić skarpę ?


Oprócz wykorzystania geokraty, można zastosować siatkę na skarpy wykonaną z pcv, gdzie przykładem jest siatka ogrodowa 1,2x50m typ B4 o oczkach 15x15mm.Jest ona szczególnie polecana podczas wzmocnienia nasypów, oraz zabezpieczeniu przed osuwaniem świeżych nasypów, przed wzrostem trawy.Ulewne deszcze powodują, że świeżo nasypane skarpy mogą spłynąć w dół, tworząc ogromne urwiska i wyrwy. Siatka plastikowa ma za zadanie zabezpieczyć przed takimi zdarzeniami.


Siatka posiada przewagę nad geokratą, ponieważ są znacznie tańsze, ponieważ ich koszt to ok: 4zł/m2 . Siatka ogrodowa jest elastyczna, dzięki czemu lepiej sprawdza się przy świeżych nasypach, które nie były zagęszczane, ponieważ siatka dzięki swej elastyczności osiada razem z gruntem i nie tworzy „schodków” jak w przypadku kratki trawnikowej.

Siatkę montujemy tak samo jak geokratę, na agroszpilki lub kotwy mocujące – agroszpilka, a następnie obsypujemy ją żyzną ziemią i siejemy trawę lub sadzimy krzewy o szerokim systemie korzennym.Jeśli skarpa jest bardzo wysoka, to zalecamy aby zastosować takie produkty jak: siatka techniczna – 1,2x50m o oczkach 7x7mm. Mniejsze oczka oznaczają, że siatka posiada większą gramaturę i jest znacznie bardziej wytrzymała. Siatki w rolkach 1,5m lub 1,2m bardzo szybko się układa, ponieważ rozkładamy je na zakładkę (min. 10cm) i kotwimy w systemie 4 kotwy na 1m2, co jest znacznie łatwiejsze od układania geokraty na skarpy.


Co posiać na skarpie?

W pierwszej kolejności na skarpie należy posiać trawę. Powinna to być trawa, która w składzie posiada szybko wschodzące życice i kostrzewy. Najlepiej gdy trawa posiada dużą zawartość życicy westerwoldzkiej oraz kostrzewy czerwonej, która bardzo szybko rośnie, nawet na słabych glebach. Przykładem idealnej trawy na skarpy jest trawa uniwersalna GoodMajster, która posiada właściwości samozagęszczające.Jeśli nasyp został wykonany z jałowej ziemi należy również pamiętać o zastosowaniu nawozów do trawy. Wieloskładnikowy nawóz do trawnika Biopon znacznie przyspieszy wzrost trawy na jałowej ziemi.


 

do góry

Znalazłeś taniej?
Zadzwoń! Ponegocjujemy!

Jesteśmy firmą z wieloletnim doświadczeniem na rynku budowlanym. Od 1999 roku daliśmy się poznać jako solidny dystrybutor materiałów budowlanych renomowanych firm.

Dombud RP sp. z o.o.

ul. Szosa Rypińska 26

87-400 Golub-Dobrzyń

NIP: 503-008-38-26

Biuro czynne:

pn-pt: 7.00 - 16.00

sob: 7.00 - 12.30

Infolinia: 56 400 00 56

Chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w sklepie?
Podaj nam swój e-mail aby otrzymywać sklepowy newsletter.
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium