• Poznaj nasze artykuły

    Witaj na blogu GoodMajster.pl

    Sprawdź nasze artykuły!

    Na naszym blogu znajdziesz pomoc w wyborze agregatu prądotwórczego, opisy produktów, porównania, rankingi, informacje i szkolenia z technik remontowo budowlanych oraz wiele innych.

    SPRAWDŹ

Blog budowlany - porady i nowinki budowlane od GoodMajster

Co wchodzi w skład odzieży BHP?

Co wchodzi w skład odzieży BHP?

Odzież BHP od zawsze jest gorącym tematem wśród pracowników jak i pracodawców. Przede wszystkim dlatego, że budzi mnóstwo pytań i wątpliwości. Czy potrzebuję odzież roboczą w swojej profesji? A może lepiej sprawdzi się odzież ochronna? Gdzie ją kupię? Czy mój pracodawca powinien mi zapewnić odzież roboczą do pracy? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedzi w naszym najnowszym artykule.

Czym różni się odzież ochronna od roboczej?

Wiele osób nie dostrzega różnicy między odzieżą roboczą a odzieżą ochronną. Ludzie często stosują oba terminy zamiennie, co jest dużym błędem. Przepisy BHP, które znajdziesz w Kodeksie Pracy, dokładnie obrazują, czym te dwa pojęcia się od siebie różnią. Szczególnie zwraca się uwagę na przeznaczenie poszczególnych typów odzieży. Odzież ochronna dba o zdrowie i bezpieczeństwo człowieka, który na co dzień ma kontakt z niebezpiecznymi substancjami np. chemicznymi. A odzież robocza, to ubranie do pracy, które zastępuje codzienny strój osoby zatrudnionej. Chroni głównie przed plamami i brudem.

Czym jest odzież robocza?

Odzież robocza zastępuje codzienne ubranie pracownika. Chroni zatrudnionego przed licznymi zabrudzeniami oraz zniszczeniem własnych ubrań. Jednocześnie zapewnia dużą wygodę podczas wykonywania zadań. Kiedy pracownik stosuje odzież roboczą w czasie pracy? gdy brudzi się substancjami, które są nieszkodliwe dla jego zdrowia, gdy produkt, który powstaje, musi osiągnąć specjalną czystość, gdy praca powoduje, że ubiór szybciej się niszczy. Na odzież roboczą składają się pojedyncze elementy jak kask, okulary, buty oraz rękawice jak również kombinezony fartuchy, kamizelki, czy spodnie. Z odzieży roboczej korzystają np. osoby, które pracują w gastronomii (kucharz, kelner), służbie zdrowia (lekarz, pielęgniarka, sanitariusz) czy przy obsłudze pojazdów samochodowych.

Czym jest odzież ochronna?

Z kolei odzież ochronna zapewnia bezpieczeństwo pracownikowi. Tego typu ubranie dba o zdrowie oraz życie człowieka. Odzież ochronna zawsze posiada odpowiednie certyfikaty. To potwierdzenie, że ubiór spełnia wszystkie normy, w razie jakichkolwiek zagrożeń w pracy. Z odzieży ochronnej korzystają takie zawody jak spawacz, czy pracownicy produkcji, którzy na co dzień mają do czynienia z substancjami szkodliwymi dla zdrowia. Istnieje również odzież ochronna medyczna dla służby zdrowia jak jednorazowe maseczki, czy fartuchy zabiegowe.

Jakie są rodzaje odzieży ochronnej?

Odzież ochronną dzielimy na dwie główne kategorie: ze względu na rodzaj zagrożenia oraz ochronę określonego zakresu ciała. Do pierwszej sekcji zaliczamy odzież, która chroni przed: czynnikami mechanicznymi, czynnikami biologicznymi, czynnikami chemicznymi, czynnikami termicznymi, promieniowaniem elektromagnetycznym i porażeniem prądem, czynnikami atmosferycznymi i wodą zagrożeniem wybuchem w określonej atmosferze. Do odzieży ochronnej, która dba o określony zakres ciała, zaliczamy: ochrona głowy - kaski, czapki, kaptury, kapelusze, berety, ochrona tułowia - kurtki, fartuchy, bluzy, spodnie, kamizelki, płaszcze, peleryny, kombinezony, ochraniacze części tułowia - ochraniacze brzucha, barków, klatki piersiowej, przedramienia, pośladków.

Kiedy pracownik musi stosować odzież ochronną?

Pracownik stosuje odzież ochronną, w przypadku, gdy jego praca zagraża zdrowiu czy życiu. Pracodawca zapewnia swoim pracownikom bezpieczeństwo i higienę pracy. Do tego zalicza się również odzież ochronna. Zgodnie z art. 237(6) Kodeksu Pracy, pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej. Przede wszystkim, gdy są niezbędne do zabezpieczenia przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy. Przepisy jasno określają, że to właśnie szef zapewnia pracownikowi odzież ochronną. Jednak często w takiej sytuacji, przełożony dostarcza wyłącznie minimum, które jest potrzebne, by zagwarantować spokojną i komfortową pracę. Pamiętaj, że każda odzież ochronna męska jak i damska wymaga dostosowania do warunków pracy oraz wygody i bezpieczeństwa pracownika. To znaczy, że ubranie, które chroni przed czynnikami termicznymi nie zapewni odpowiedniej ochrony osobie, która ma na co dzień styczność z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi.

Co wchodzi w skład odzieży roboczej?

W skład odzieży roboczej wchodzą ubrania z różnych branż. Obejmuje elementy ubioru dla osób, które pracują w gastronomii, hotelarstwie, ogrodnictwie, branży motoryzacyjnej i wielu innych. Wykorzystuje się ją również w miejscach, gdzie wymagana jest duża higiena pracy. Znajdziesz ją w szpitalach fabrykach oraz na halach produkcyjnych i magazynowych. Ubrania robocze są również niezbędne na budowie czy w warsztacie samochodowym. To, jaką odzież roboczą otrzymasz, zależy od branży, w której pracujesz. Zupełnie inny zestaw ubrań dostanie elektromechanik samochodowy czy kelner.

Odzież robocza w branży motoryzacyjnej np. dla mechanika

W przypadku pierwszej profesji najlepiej sprawdzą się kombinezon, ogrodniczki, spodnie czy bluza. Najczęściej takie produkty składają się w większej ilości poliestru niż bawełny. Są odporne na olej, brud smary oraz wilgoć, ponieważ na te czynniki mechanicy oraz elektromechanicy są szczególnie narażeni w swojej pracy. Równie istotne są elementy odblaskowe w odzieży roboczej. Mechanicy pracują w różnych warunkach. Dlatego ważne jest to, aby zawsze byli dobrze widoczni.

Odzież robocza w gastronomii np. dla kelnera

W przypadku zawodu kelnera gustowna koszula, spodnie czy spódnica są obowiązkowe. Wszystko zależy od tego, jaki to jest lokal (restauracja, kawiarnia, bar), co oraz o jakiej porze serwuje. Duży wpływ ma też rodzaj okoliczności. Równie ważnym elementem odzieży roboczej kelnera jest zapaska czyli fartuch, który chroni spodnie czy spódnicę przed zniszczeniem i zabrudzeniem. W pięciogwiazdkowej restauracji dominuje droga odzież robocza, która powstała z jak najlepszych materiałów. Kelner jest wizytówką miejsca, dlatego prezentuje się elegancko i profesjonalnie. Stylowa odzież robocza jest w tym przypadku podstawą. W barze mlecznym, czy malutkiej restauracji liczy się przede wszystkim schludny wygląd. Klientom zależy na niedrogim, domowym i smacznym posiłku. Dlatego w tym miejscu zazwyczaj personel ubiera się w tanią odzież roboczą.

Jakie normy musi spełniać odzież robocza?

Polskie Normy przygotowały specjalne wymogi, które musi spełnić odzież robocza zanim trafi do pracownika. Najważniejszą z nich jest norma PN-P-84525:1998. To podstawowy zapis, który określa ogólne wymagania odnośnie odzieży roboczej, w zależności od jej przeznaczenia. Główne wymogi dotyczą procesów wytwarzania ubrania roboczego i ochronnego. Zalicza się do tego projektowanie, produkcja oraz ocena wytworzonych gadżetów, akcesoriów i odzieży.

Czy odzież robocza jest środkiem ochrony indywidualnej?

Czy zastanawiałeś się, czym są środki ochrony indywidualnej? Do tej kategorii zaliczamy kombinezony, obuwie ochronne, hełmy, czy okulary. Czy odzież robocza również zalicza się do środków ochrony indywidualnej? W tym przypadku zależy to od elementów ubrania roboczego. Zwykła odzież robocza w postaci koszuli, spodni, czy fartucha np. w gastronomii nie zalicza się do środków ochrony indywidualnej. Jednak maski spawalnicze, rękawice czy ubrania olejo-wodoodporne należą już do tej kategorii.

Na jakie grupy dzielimy środki ochrony indywidualnej?

Środki ochrony twarzy oraz oczu - do tej sekcji zaliczamy okulary, gogle ochronne, maski spawalnicze oraz przyłbice, Środki ochrony słuchu - wszelkie nauszniki, wkładki i hełmy przeciwhałasowe, które dbają o słuch podczas pracy, Środki ochrony układu oddechowego - filtry oraz maski, Środki ochrony głowy - do tej sekcji zaliczamy hełmy, Środki ochrony kończyn - czyli obuwie i rękawice ochronne oraz ochraniacze stóp, Środki ochrony ciała - kombinezony gazoszczelne, Specjalna odzież ochronna - ubiór, który chroni klatkę piersiową i brzuch, czyli fartuchy antyelektrostatyczne, fartuchy chroniące przed promieniowaniem X, Środki ochrony stosowane w pracach na wysokości - linki podtrzymujące, szelki, pasy bezpieczeństwa. Kiedy stosuje się środki ochrony indywidualnej? W przypadku, gdy warunki pracy nie pozwalają na eliminację zagrożenia przy pomocy środków ochrony zbiorowej. Decyzję o zastosowaniu środków ochrony indywidualnej podejmuje pracodawca po wcześniejszej ocenie ryzyka w zakładzie pracy.

Kto zapewnia odzież roboczą?

Odzież roboczą zapewnia pracodawca. Pracownik nie ponosi w tym przypadku żadnych kosztów, ponieważ zleceniodawca ma obowiązek dostarczenia ubrania roboczego nieodpłatnie. Rodzaj odzieży oraz obuwia do pracy zależy od stanowiska pracy jak i pory roku. Jeśli pracujesz na budowie w cieplejsze pory roku, to przysługuje Ci odzież robocza letnia. Dokładnie taka sama sytuacja powtarza się w przypadku zimnych, mroźnych dni. Wtedy otrzymasz od swojego pracodawcy odzież roboczą zimową. Pamiętaj również, że do obowiązków pracodawcy zalicza się również pranie, konserwacja, odkażanie czy odpylanie odzieży roboczej. Przedsiębiorca zwykle zleca pracownikom pranie ubrań roboczych, za co przysługuje mu zwrot kosztów.

Czy pracodawca musi zapewnić strój roboczy?

Według Kodeksu Pracy to pracodawca zapewnia odzież roboczą damską i męską dla swoich podwładnych. Istnieją jednak sytuacje, gdy pracownik ma okazję skorzystać z własnego ubioru do pracy. W firmie, która zajmuje się produkcją np. grzejników, osoby na stanowiskach biurowych, jak sekretarka, czy księgowa, nie wymagają specjalnej, dedykowanej ubrania roboczego. Wystarczy, że pracownicy biurowi dostosują się dress-code’u w pracy.

Co jaki czas należy się odzież robocza?

Zastanawiasz się, co jaki czas należy Ci się nowa odzież robocza bhp? Przepisy nie precyzują dokładnego okresu czasu. Wynika to z faktu, że każde ubranie robocze zużywa się w innym tempie. W dużej mierze zależy to od pracy, jaką wykonujesz. W innym czasie zniszczy się strój robotnika budowlanego, kucharza, czy pielęgniarki. Dlatego prawo nie ustanawia jednolitego okresu czasu. Istnieją jednak elementy ubioru roboczego jak obuwie czy rękawice, które posiadają specjalne certyfikaty i spełniają określony normy. To gwarancja bezpieczeństwa dla każdego pracownika. Upewnij się, czy taki strój nadal posiada wszystkie właściwości, które gwarantują Ci najwyższą ochronę podczas pracy. Rękawice zyskują nowe dziury, w butach ściera się podeszwa. Zgłoś swojemu pracodawcy, gdy spostrzeżesz mankamenty w swojej odzieży roboczej. Inaczej, narażasz swoje zdrowie na różnego rodzaju urazy.

Co ile należą się buty robocze?

W wielu profesjach pracownicy korzystają różnych oleistymi substancjami, które nie zawsze są bezpieczne. Dlatego ich strój wymaga butów roboczych. Do niebezpiecznych miejsc pracy zaliczamy między innymi zakłady lakiernicze, przetwórcze, czy wytwórstwa środków do ochrony roślin. Przemysł ciężki (zbrojeniowy, elektryczny, chemiczny, elektromaszynowy, cementowy) również wymaga odpowiedniego ubioru, zgodnego z zasadami BHP. Odzież i przede wszystkim odpowiednie obuwie robocze jest podstawą bezpiecznej pracy. Co ile należą się buty robocze? W tej sytuacji nie liczy się dobra wola pracodawcy. Prawo jasno określa, kiedy potrzebujesz nowego obuwia roboczego. Według przepisów, zakup nowej odzieży ochronnej bhp i roboczej (do których zaliczamy również obuwie) ma miejsce, gdy nie spełniają już swojego przeznaczenia. Co to dokładnie oznacza? Najczęściej buty robocze nie spełniają już swojej roli, gdy są już mocno uszkodzone, rozklejone lub zniszczone. Zgłoś swojemu pracodawcy, że obuwie robocze nie nadają się już do pracy.

Czy i kiedy pracodawca powinien wydawać obuwie i odzież roboczą?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, to obowiązkiem pracodawcy jest wydawanie ubrania i obuwia roboczego. Co jeśli zużyje się odzież robocza? Przedsiębiorcy zawsze dają pracownikom nowy komplet ubrań do pracy? Otóż przepisy w Prawie Pracy nie określają tej kwestii. Szef może wydać podwładnemu używany ubiór roboczy. Wyjątek stanowią bielizna oraz buty. W tym przypadku, pracownik zawsze dostaje nowy komplet. Używana odzież robocza musi spełnić wszystkie normy ochronne jak również użytkowe.

Kiedy pracownik może korzystać z własnej odzieży roboczej?

W określonych sytuacjach pracownik ma prawo do używania swoich własnych ubrań oraz butów jako odzieży roboczej. Zadaniem szefa jest wyznaczenie specjalnego stanowiska, gdzie takie rozwiązanie będzie możliwe. Jeśli myślisz o pracy we własnych ubraniach jako odzieży roboczej, musisz spełnić poniższe warunki: Twój pracodawca przygotuje określone stanowisko, gdzie Twoje ubrania czy buty są dozwolone jako odzież robocza, Twój pracodawca wyrazi zgodę na takie rozwiązanie, Twoja odzież oraz obuwie spełniają określone wymagania BHP. Jeśli wszystkie powyższe warunki są spełnione, to nie ma żadnych przeciwwskazań co do Twojej pracy we własnej odzieży roboczej.

Kiedy pracownik nie może korzystać z własnej odzieży roboczej?

Czasami są takie sytuacje, kiedy pracownik chce pracować we własnym ubraniu. Jednak pracodawca nie wyraża na to zgody. Czy ma do tego prawo? Oczywiście. W jakich sytuacjach nie możesz korzystać z własnych ubrań jako odzieży roboczej? Gdy Twoja praca polega na bezpośredniej obsłudze maszyn oraz innych urządzeń technicznych, Gdzie istnieje bardzo duże ryzyko, że Twoje ubrania robocze będą mocno zabrudzone oraz skażone. Szczególnie, gdy w pracy masz styczność z substancjami chemicznymi, promieniotwórczymi, czy materiałami biologicznie zakaźnymi. Masz na co dzień do czynienia z niebezpiecznymi substancjami? Twój pracodawca na pewno nie wyrazi zgody na to, żebyś wykonywał swoje zadania we własnej odzieży roboczej. W tym przypadku chodzi tu o Twoje bezpieczeństwo podczas pracy.

Co kupić w sklepie BHP?

Sklep BHP posiada bogatą ofertę odzieży oraz obuwia ochronnego i roboczego. Odkryjesz w nim wiele specjalistycznych akcesoriów, gadżetów oraz ubrań z różnorodnych branż. Każdy pracownik znajdzie coś dla siebie. Dlaczego szczególnie warto korzystać ze sklepów z odzieżą BHP? W każdej pracy ogromną rolę odgrywa bezpieczeństwo pracownika. Od tego aspektu w dużej mierze zależy efektywność pracy. Jeśli pracownik ma jak najlepsze warunki do pracy i odpowiednie narzędzia w postaci odzieży ochronnej lub roboczej, to skuteczniej wykonuje swoje zadania. Podczas zakupów, zwróć uwagę na wszystkie dane techniczne oraz parametry ubrań czy obuwia. Upewnij się, że kupujesz odzież roboczą, która sprawdzi się w Twoim zawodzie. Co kupić w sklepie BHP? To zależy od pracy, jaką wykonujesz. Jeśli jesteś pracownikiem na budowie, poszukaj kasku, rękawic czy ubrań (na przykład kombinezonu) do swojej pracy. W przypadku odzieży roboczej wybierz tą z elementami odblaskowymi. Dlaczego? Ponieważ wielu pracowników budowlanych wykonuje swoje obowiązki także po zmroku, a nierzadko nawet w nocy. Stroje z odblaskami zapewniają widoczność i przede wszystkim bezpieczeństwo. W przypadku profesji spawacza, zwróć uwagę na to, czy ubranie robocze posiada właściwości antyelektrostatyczne. W wielu sklepach BHP znajdziesz specjalistyczne fartuchy spawalnicze, jak również rękawice, spodnie czy bluzy.

do góry

Znalazłeś taniej?
Zadzwoń! Ponegocjujemy!

Jesteśmy firmą z wieloletnim doświadczeniem na rynku budowlanym. Od 1999 roku daliśmy się poznać jako solidny dystrybutor materiałów budowlanych renomowanych firm.

Dombud RP sp. z o.o.

ul. Szosa Rypińska 26

87-400 Golub-Dobrzyń

NIP: 503-008-38-26

Biuro czynne:

pn-pt: 7.00 - 16.00

sob: 7.00 - 12.30

Infolinia: 56 400 00 56

Chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w sklepie?
Podaj nam swój e-mail aby otrzymywać sklepowy newsletter.
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium