• Poznaj nasze artykuły

  Witaj na blogu GoodMajster.pl

  Sprawdź nasze artykuły!

  Na naszym blogu znajdziesz pomoc w wyborze agregatu prądotwórczego, opisy produktów, porównania, rankingi, informacje i szkolenia z technik remontowo budowlanych oraz wiele innych.

  SPRAWDŹ

Blog budowlany - porady i nowinki budowlane od GoodMajster

Co to jest wertykulator? Kiedy używamy aerator a kiedy wertykulator?

Co to jest wertykulator? Kiedy używamy aerator a kiedy wertykulator?

Aby trawa w ogrodzie wyglądała idealnie, posiadała soczyście zielony kolor, nie posiadała chwastów oraz mchów należy wybrać odpowiednią mieszankę trawy dopasowaną do rodzaju gleby lub warunków:


Po wyborze rodzaju trawy oraz wzroście trawnika musimy zacząć pielęgnację maszynami ogrodniczymi. Bardzo popularne są takie jak: kosiarka stiga, traktorek stiga, wertykulator stiga, aerator stiga.


Koszenie trawy to naturalna czynność, o której większość użytkowników wie i ją stosuje. Podobnie jest z używaniem nawozów do trawy, w celu zwiększenia wzrostu oraz zapewnienia odpowiedniego wyglądu. Jednak bardzo rzadko stosowana jest wertykulacja i aeracja, choć to jedne z najważniejszych zabiegów do utrzymania trawnika w idealnej kondycji.

Co to jest wertykulator? 


Odpowiadając na pytanie: Co to jest wertykulator? Możemy najprościej powiedzieć, że wertykulator narzędzie najczęściej elektryczne lub spalinowe do wertykulowania trawnika. Lecz tu się pojawia kolejne pytanie, co to jest wertykulacja? I jak działa wertykulacja?

Wertykulacja jest to zabieg pielęgnacyjny trawnika, jeden z najważniejszych, który polega na nacinaniu gleby poprzez noże wertykulatora.

 1. Dzięki nacinaniu gleby usuwamy w pierwszej fazie mech, filc i chwasty, które zanieczyszczają trawę i prowadzą do jej chorób i żółknięcia.
 2. W kolejnej fazie, podłoże po nacięciu przez nożyki wertykulatora staje się luźne, co skutkuje lepszym doprowadzeniem wody i tlenu do korzeni trawy. Nacinanie pozwala również na lepsze wchłanianie nawozów i środków odżywczych do trawy.
 3. W ostatniej fazie w miejscach nacięć, trawa się zagęszcza poprzez rozrastanie korzeni, co sprawia że trawnik tworzy gęsty i pełny dywan z soczyście zielonej trawy.

Dlatego wertykulator elektryczny lub spalinowy jest zazwyczaj wyposażony w zbiornik, który zbiera usunięty mech i filc z trawnika. Pozwala to na zaoszczędzenie czasu, oraz sprawia, że nie trzeba zgrabiać filcu i mchu z trawnika ręcznie.


Wertykulator elektryczny czy spalinowy?


W naszej ofercie znajdziesz zarówno wertykulator spalinowy jak i wertykulatory elektryczne. Podczas wyboru należy zwrócić uwagę szczególnie na wydajność. Wertykulatory STIGA posiadają szerokość roboczą od 32cm do 40cm. Przed zakupem warto zmierzyć powierzchnię swojego trawnika, aby wybrać urządzenie dopasowane dokładnie do swoich potrzeb. W ofercie marki STIGA występują dwa modele wertykulatorów elektrycznych SV 213 E i SV 415 E, które przeznaczone są na powierzchnie od 200 m2 do 400m2. Praca w określonej powierzchni, jest wygodna szybka i tania. Dzięki niskiej wadze tych urządzeń i dużej mocy do 1500W (np. STIGA SV 415 E), łatwo nimi manewrować nawet w ciasnych zakamarkach ogrodu.


Jeśli nasz trawnik przekracza powierzchnię 500m2 to warto rozejrzeć się za wertykulatorem spalinowym. Maszyny spalinowe są znacznie wydajniejsze, i przeznaczone na powierzchnie przekraczające 1000m2. Doskonałym przykładem jest STIGA SVP 40 G, który posiada moc aż 5,5KM i 32 duże noże, co pozwala na szybką wertykulacja trawnika. Jest on cięższy od elektrycznych odpowiedników, jego waga to 44kg, dlatego ograniczona manewrowość pokazuje, że lepiej sprawdza się na dużych powierzchniach.


Dlatego stawiając na wertykulatory STIGA, wybierz je odpowiednio do powierzchni swojego trawnika: do 400m2 polecamy wertykulatory elektryczne, a powyżej 500m2 warto zainwestować w wertykulator spalinowy.


Co zrobić po wertykulacji i kiedy ją stosować ?


Po wertykulacji jedyną czynnością, którą musimy wykonać, to dokładne oczyszczenie trawnika z pozostałości mchu i filcu. Jeśli jednak posiadamy wertykulator z koszem, to wertykulator zbierze nam cały szkodliwy materiał w postaci mchu, filcu i resztek roślin, który następnie możemy wyrzucić do kosza na odpady organiczne. Nie polecamy wyrzucać ich do kompostownika, ponieważ mchy są grzyborodne, co sprawi, że cały nawóz będzie zanieczyszczony grzybami i zarodnikami.


Ważną rzeczą jest, aby nie nawozić trawnika po wertykulacja przez 7 dni! Jest to bardzo ważne, ponieważ trawa przez 7 dni po wertykulacji musi się zregenerować i nie można jej nawozić. Podobnie jest świeżo po skoszeniu trawy. Również po skoszeniu trawy nie wolno używać nawozów, gdyż grozi to spaleniem trawy, przedawkowaniem nawozu i w konsekwencji doprowadzeniu do obumarcia rośliny, a w najbardziej łagodnym scenariuszu do zżółknięcia trawy.


Aby zapewnić idealny wygląd trawnika na lato, należy rozpocząć wertykulacja trawy na wiosnę. Najlepszym okresem jest przeprowadzenie wertykulacja trawy w marcu lub kwietniu. Jest to uzależnione od pogody, gdyż wertykulację przeprowadzamy przed okresem wegetacji trawy. Więc jeśli wczesna wiosna jest bardzo ciepła, to wertykulację należy przeprowadzić na przełomie marca i kwietnia. Natomiast jeśli przymrozki trwają długo, a temperatura jest niska, to wertykulację polecamy zastosować na początku a nawet w połowie kwietnia.


Wertykulację można stosować również jesienią, po pierwszych przymrozkach w październiku lub listopadzie, gdy okres wegetacji trawy już się zakończy.

Wertykulację przeprowadzamy, jeśli widzimy negatywne objawy w postaci żółknięcia trawnika, zarośnięcie podłoża poprzez filc i mchy oraz trawa rośnie zbyt wolno.


Jak głęboko używać wertykulatora?


Wertykulator powinien nacinać darń nawet do 20mm, w zależności od tego jakiego wertykulatora używamy. Dla przykładu wertykulator spalinowy STIGA SVP40G pozwala na nacinanie aż do 15mm w głąb gleby, co daje bardzo dobre efekty w postaci usuwania filcu.


Jak poprawnie przeprowadzić wertykulację?


Wertykulację zaczynamy od wyboru urządzenia. Urządzenia ogrodowe STIGA to gwarancja wysokiej jakości pracy, bezawaryjności oraz wydajności na wysokim poziomie. Aby odpowiednio przeprowadzić wertykulację należy:

 1. Skosić trawę na wysokość 2-3cm.
 2. Zebrać skoszoną trawę (jeśli kosimy kosiarką spalinową z koszem jak np. STIGA COMBI 753 V, to nie musimy zbierać jej grabiami, gdyż podczas koszenia już trafi do kosza) .
 3. Ustawić głębokość roboczą wertykulatora w przedziale 1-2cm .
 4. Wykonać wertykulację wzdłużnie.
 5. Jeśli wertykulator nie posiada kosza, to należy zebrać filc, mech i pozostałości roślin za pomocą grabi.
 6. Wykonać wertykulację poprzecznie.
 7. Wykonać ponownie krok. 5.


Kiedy używamy aerator a kiedy wertykulator?


Podstawową różnicą pomiędzy aeratorem a wertykulatorem jest, to, że wertykulator posiada noże tnące, a aerator został wyposażony w kolce lub zęby sprężynowe.
Wertykulacja nacina trawę a zabieg zwany aeracją trawy tylko ją nakłuwa. Stosowanie aeratora jest mniej inwazyjne dla trawnika, gdyż nie tnie korzeni trawy.


Aerację trawnika stosujemy, gdy trawnik jest w dobrej kondycji, i działamy zapobiegawczo. A wertykulację stosujemy gdy trawnik już pokazuje objawy, że trawa żółknie lub nie rośnie i chcemy go uratować. Dzięki aeracji trawy nasz trawnik dostaje zabieg pielęgnacyjny polegający na:

 • Napowietrzeniu podłoża.
 • Ułatwieniu dostępu wody do gleby.
 • Usuwa filc, mech i chwasty.
 • Przyspiesza regenerację trawnika.
 • Ułatwia dostęp nawozów i odżywek do korzeni trawy.


Dlatego aerator używamy, gdy chcemy aby trawnik idealnie wyglądał, a wertykulator aby trawnik wrócił do idealnego wyglądu.


Jaki aerator wybrać?


Najlepiej wybrać urządzenie wielofunkcyjne jak wertykulator aerator STIGA SV 213 E, które posiada wymienny wałek roboczy, dzięki czemu może służyć jako wertykulator (po założeniu wałka z nożami) lub aerator (po założeniu wałka z kolcami). Podobnie jak w przypadku wertykulatora, aerator również dobieramy odpowiednio do powierzchni naszego trawnika, dlatego dla trawników o powierzchni do 500m2 lepszym wyborem będzie aerator elektryczny, a dla większych powierzchni warto zwrócić uwagę na aerator spalinowy.


Co to za firma STIGA?


Wertykulatory i aeratory Stiga to urządzenia o wysokiej jakości wykonania, z profesjonalną siecią serwisów w całej Polsce. Przy zakupie urządzeń STIGA nie musimy obawiać się o ich jakość, ponieważ STIGA to firma o Szwedzkich korzeniach. Została założona w 1934 roku przez Stiga Hjelmquista. Obecnie należy ona do koncernu STIGA Group, w której skład wchodzą marki takie jak Castelgarden (włoski producent kosiarek) oraz Alpina Professional & Garden.


STIGA to Szwedzka marka, która od kilkudziesięciu lat charakteryzuje się najwyższą jakością produktów i maszyn do pielęgnacji ogrodu. Obecnie siedziba firmy znajduje się w Castelfranco Veneto (Włochy), gdzie produkowane jest większość urządzeń od czasu połączenia marki Stiga z Castelgarden i Alpina w GGP Group – później STIGA Group. Wiele modeli kosiarek spalinowych jest produkowanych w fabryce na Słowacji (np. STIGA COMBI 748 SE) oraz w fabrykach na terenie Europy i Azji. Każdy produkt przed opuszczeniem fabryki przechodzi dokładną kontrolę jakości, a przed dostarczeniem do klienta, każdy produkt jest dodatkowo sprawdzany u autoryzowanego dealera marki Stiga.

GoodMajster.pl to autoryzowany Dealer marki STIGA, który gwarantuje najwyższą jakość obsługi oraz profesjonalną wiedzę na temat produktów marki Stiga.

 

do góry

Znalazłeś taniej?
Zadzwoń! Ponegocjujemy!

Jesteśmy firmą z wieloletnim doświadczeniem na rynku budowlanym. Od 1999 roku daliśmy się poznać jako solidny dystrybutor materiałów budowlanych renomowanych firm.

Dombud RP sp. z o.o.

ul. Szosa Rypińska 26

87-400 Golub-Dobrzyń

NIP: 503-008-38-26

Biuro czynne:

pn-pt: 7.00 - 16.00

sob: 7.00 - 12.30

Infolinia: 56 400 00 56

Chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w sklepie?
Podaj nam swój e-mail aby otrzymywać sklepowy newsletter.
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium