• Poznaj nasze artykuły

  Witaj na blogu GoodMajster.pl

  Sprawdź nasze artykuły!

  Na naszym blogu znajdziesz pomoc w wyborze agregatu prądotwórczego, opisy produktów, porównania, rankingi, informacje i szkolenia z technik remontowo budowlanych oraz wiele innych.

  SPRAWDŹ

Blog budowlany - porady i nowinki budowlane od GoodMajster

Agregat prądotwórczy inwerterowy – co to jest i jak działa ?

Agregat prądotwórczy inwerterowy – co to jest i jak działa ?

Awarie prądu, wichury, śnieżyce i zerwane linie energetyczne to bardzo nie przyjemne sytuacje kryzysowe, w których warto posiadać awaryjne źródło zasilania. Takim źródłem zasilania najczęściej są agregaty prądotwórcze, które generują prąd elektryczny i pozwalają na zasilenie najpotrzebniejszych urządzeń w domu. Nie tylko podczas nie przyjemnych sytuacji warto zaopatrzyć się w generator prądu, ponieważ zasilanie elektryczne jest również potrzebne na budowie domu, gdzie na przyłącze energetyczne bardzo często czeka się aż 14 miesięcy od złożenia wniosku. Mając takie urządzenie możemy je również wykorzystać na wakacjach, podczas biwakowania lub na polu kempingowym, zasilając wszystkie urządzenia elektryczne będąc z dala od zabudowań, otaczając się dziką naturą i ciszą oraz spokojem.


1. Czym się różni inwerterowy agregat prądotwórczy od zwykłego ?


Na początku chcemy przypomnieć, że poprawnie nazywany powinien być jako agregat prądotwórczy inwerterowy, bardzo często mylnie określany jest jako agregat inwertorowy. Skąd ta różnica? W generatorze prądu, głównym źródłem powstawania energii elektrycznej jest INWERTER inaczej zwany jako falownik, a nie inwertor, dlatego poprawna nazwa to Inwerterowy agregat prądotwórczy.


Podstawową różnicą pomiędzy tradycyjnym agregatem prądotwórczym a inwerterowym jest sposób generowania prądu elektrycznego.

W agregacie prądotwórczym z prądnicą, prąd generowany jest poprzez prądnice, która wprawiona w ruch obrotowy przez silnik elektryczny generuje prąd. Posiadamy tam uzwojenie prądnicy – najczęściej miedziane, oraz wirnik – również z uzwojeniem, które po wprowadzeniu w ruch, generują napięcie. Minusem takiego rozwiązania jest brak stabilizacji prądu, oraz napięcie zależne od obrotów silnika. Agregaty te są zazwyczaj tańsze co widać gdy sprawdzimy cenę agregatu FOGO FH3001.Wielu producentów w tym renomowane polskie agregaty prądotwórcze FOGO, zastosowało zewnętrzny stabilizator napięcia, który jest osobnym układem elektronicznym, wpiętym pomiędzy prądnicę a wyjście agregatu i mającym za zadanie stabilizować napięcie. Bardzo dobrym przykładem jest agregat prądotwórczy FOGO FH3001R z silnikiem hondy. Niestety, jak sama nazwa wskazuje stabilizuje ono wyłącznie napięcie, a nie wpływa na przebieg prądu i jego sinusoidę, co sprawia, że agregaty prądotwórcze z avr (stabilizatorem napięcia) nie mogą być stosowane do wrażliwych urządzeń elektronicznych.Agregat prądotwórczy inwerterowy konstrukcyjnie znacząco różni się od agregatu tradycyjnego, ponieważ za generowanie prądu odpowiada głównie inwerter, potocznie nazywany falownikiem. Falownik ma za zadanie generowanie prądu o stałym napięciu, częstotliwości 50hz oraz idealnie „czystej” i wygładzonej sinusoidzie. Co sprawia, że możemy do niego podłączyć nawet wrażliwe urządzenia elektroniczne, oparte na układach scalonych i mikroprocesorach. Dobrym wyborem w tym przypadku jest agregat inwerterowy Fogo F4001iSE. Który posiada dużą moc, elektryczny rozruch jak i stabilny prąd wysokiej jakości.
Kolejnymi znaczącymi różnicami są:

 • Waga – agregaty prądotwórcze inwerterowe ze względu na zastosowanie mniejszej prądnicy, posiadają znacznie mniejszą wagę np. Agregat prądotwórczy z miedzianą prądnicą o mocy 2,0kW waży ok. 45kg, a agregat o podobnej mocy w technologii inwerterowej waży 20kg.
 • Wymiary – inwertorowi agregat prądotwórczy jest znacznie mniejszy, ponieważ dzięki zastosowaniu mniejszej prądnicy, posiada silnik spalinowy o mniejszej pojemności, osiągając taką samą wydajność jak agregat o tradycyjnej konstrukcji. Bardzo często kompaktowe wymiary sprawiają, że agregaty inwerterowe posiadają kształt walizki z rączką.
 • Niższy poziom hałasu – dzięki mniejszym wymiarom, lepiej wytłumionej obudowie, oraz stosowaniu silników o mniejszej pojemności, agregaty inwerterowe są znacznie cichsze od agregatów prądotwórczych z prądnicą. A różnica bardzo często sięga nawet 10dB. Dla przykładu: agregat prądotwórczy z inwerterem generuje hałas na poziomie 89dB (jest to poziom głośności generowany przez ruch uliczny), a agregat prądotwórczy o podobnej mocy z miedzianą prądnicą generuje hałas na poziomie 100dB (jest to poziom głośności generowany przez motocykl bez tłumika). Jak widać różnica w poziomach głośności jest bardzo odczuwalna.

2. Jak działa agregat prądotwórczy inwerterowy?

Zasada działania agregatu prądotwórczego inwerterowego jest dość prosta, lecz bardzo mało informacji można znaleźć o niej w Internecie.Pierwsza część produkcji prądu w agregacie inwerterowym odbywa się w podobny sposób, jak przy agregacie o standardowej konstrukcji.
Silnik spalinowy wprawia w ruch prądnicę – częściej nazywaną alternatorem – która generuje prąd zmienny o dużej częstotliwości.
W drugiej części prąd ten przekazywany jest do inwertera, który na początku przekształca niestabilny prąd zmienny w prąd stały.


W ostatnim kroku inwerter tj. falownik dzięki zaawansowanemu układowi elektrycznemu przekształca prąd stały na prąd zmienny o określonych parametrach:

 1. Napięciu 230V
 2. Częstotliwości 50Hz
 3. Przebiegu sinusoidalnym o wygładzonym kształcie

 


Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest to, że napięcie w gniazdu generatora nie jest zależne od obrotów silnika spalinowego. Dzięki czemu uzyskujemy stabilne napięcie zarówno po podłączeniu małego obciążenia i pracy na wolnych obrotach silnika, jak i podczas wykorzystania pełnej mocy agregatu i obrotach silnika na poziomie 5000rpm.Jak możemy zauważyć na powyższym schemacie, udostępnionym w instrukcji obsługi agregatów prądotwórczych inwerterowych fogo, układ elektryczny agregatów inwerterowych jest podzielony na 4 bloki:

 1. Blok silnika – zawierający silnik, elementy zapłonowe, oraz silnik krokowy odpowiadający za regulację obrotów silnika w zależności od obciążenia
 2. Blok generatora – zawierający generator napięcia „zanieczyszczonego”
 3. Blok falownika – zawierający falownik, który generuje prąd odpowiedni do wszystkich urządzeń elektronicznych
 4. Blok panelu sterowania – odpowiadający za sterowanie agregatem prądotwórczym.

3. Co jest lepsze: ups czy agregat prądotwórczy?


UPS (uninterruptible power supply) – nieprzerwana dostawa energii – inaczej zwany jako zasilacz awaryjny do podtrzymania prądu. Posiada on układ elektroniczny pozwalający na automatyczne podtrzymanie napięcia podłączonych do niego urządzeń przez określony czas. Dzięki zastosowaniu akumulatora AGM czas pracy jest uzależniony od pojemności akumulatora. Dla przykładu UPS wraz z akumulatorem AGM firmy VOLT Polska LIFE PO4 12V 100Ah może pracować pod obciążeniem 100W przez 7,5h, a pod obciążeniem 300W przez 2,5h. Zasilacz awaryjny UPS Sinus PRO 1000E, po wyłączeniu zasilania z sieci energetycznej, pobiera prąd stały z akumulatora AGM, przetwarza go na prąd zmienny i podaje do podłączonego urządzenia.

Zasilacz awaryjny UPS dobieramy odpowiednio do obciążenia generowanego przez urządzenie do niego podłączone np. Zasilacz awaryjny sinus pro 2000E Volt polska umożliwia podłączenie urządzeń o mocy nominalnej 1250W.


Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, UPS pozwala na podtrzymanie napięcia przez określony czas uzależniony od pojemności i wydajności akumulatora. I to jest jego ogromny minus.


Dlatego lepszym wyborem jest agregat prądotwórczy inwerterowy, gdyż może pracować on właściwie bez przerwy. Jedynym wyznacznikiem długości działania agregatu prądotwórczego jest ilość paliwa, oraz przerwy na tankowanie agregatu. Oczywiście trzeba przy tym pamiętać, że producenci określają jaki interwał pracy mają agregaty prądotwórcze na co należy zwrócić uwagę.

Dla przykładu agregat prądotwórczy inwerterowy Schwartzmann SCH-G2500inv może pracować przy nominalnym obciążeniu 2200W przez 8H, po czym powinien przez 2h odpoczywać. Co pokazuje że interwał jego pracy to 8/2h. Warto do tematu ciągłej pracy agregatu prądotwórczego podejść z rozsądkiem, i zapewnić odpowiednie chłodzenie podczas pracy agregatu prądotwórczego, gdyż silniki spalinowe wykorzystywane w większości generatorów prądu są chłodzone powietrzem .

Jeśli nie mamy możliwości zapewnienia naturalnego chłodzenia urządzeniu, warto zrobić to domowym sposobem, poprzez zastosowanie wentylatora, który będzie wdmuchiwał świeże powietrze i zapewniał optymalną temperaturę silnika dla agregatu prądotwórczego.

4. Jaki agregat inwerterowy kupić?


Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy odpowiedzieć na pytanie: jakie urządzenie chcemy do niego podłączyć ?
Podczas wyboru agregatu prądotwórczego inwerterowego, należy dobrać jego moc do urządzeń, które ma on obsługiwać. Jeśli posiadamy szlifierkę kątową o mocy 2300W to musimy kupić agregat prądotwórczy inwerterowy o mocy 2500W, gdzie idealnym wyborem będzie agregat prądotwórczy FOGO F3000iS.

Gdy wyjeżdżamy na kemping lub pod namiot, i potrzebujemy małego oraz bardzo cichego urządzenia, to warto zwrócić uwagę na agregaty inwerterowe GoodMajster.

Gdy zastanawiamy się jaki agregat prądotwórczy do 3000zł kupić? To przed zakupem warto zorientować się jak wygląda jego serwis i eksploatacja.

Polska firma FOGO, to producent agregatów prądotwórczych o ugruntowanej pozycji na Polskim rynku, który produkuje agregaty prądotwórcze inwerterowe oraz agregaty tradycyjne od wielu lat. Dzięki czemu podczas zakupu mamy pewność, że nie będzie problemów z ewentualnym serwisem, a punkty serwisowe firma Agregaty FOGO posiada w całej Polsce. Warto również zadbać o to, aby agregaty prądotwórcze z silnikiem HONDA kupować wyłącznie u autoryzowanego dystrybutora marki. Sklep GoodMajster.pl jest autoryzowany dystrybutorem agregatów marki FOGO, dzięki czemu kupując mamy pewność, że urządzenia posiadają oryginalne silniki HONDA, Mitsubishi lub RATO, potwierdzone certyfikatami.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również gwarancja DOOR to DOOR, którą oferuje firma Schwartzmann. Schwartzmann jest to marka należąca do firmy WFD Group z siedzibą w Polsce, która na Polskim rynku działa od 10 lat. Nasz sklep jest oficjalnym dystrybutorem urządzeń firmy Schwartzmann, a dzięki gwarancji door to door, serwis odbierze agregat prądotwórczy z dowolnego miejsca w Polsce na swój koszt, zawiezie go do serwisu, naprawi i znów na swój koszt odeśle do klienta. Taka forma serwisu jest bezpieczna i wygodna, gdyż nie musimy nigdzie jeździć z urządzeniem w celu naprawy, ponieważ kurier odbierze urządzenie z dowolnego adresu w Polsce.


Wybierając agregat prądotwórczy inwerterowy do 3000zł, warto sprawdzić również czy posiada on elektryczny rozrusznik, który znacznie ułatwia rozruch tak jak wyposażono model Schwartzmann SCH-G3000invQ, lub czy posiada gniazda USB do ładowania telefonu komórkowego, co jest bardzo przydatne podczas awarii prądu, gdyż nie zajmujemy gniazd 230V. Przemyślane wyposażenie sprawia, że agregaty prądotwórcze inwerterowe GoodMajster posiadają zarówno gniazda USB, jak również alarmy: olejowy, przeciążeniowy, oraz różne zabezpieczenia, który ograniczają możliwość uszkodzenia urządzenia.

Jeśli nadal macie wątpliwości przed zakupem obejrzyjcie nasz TEST AGREGATU PRĄDOTWÓRCZEGO Inwerterowego - Schwartzmann SCH-G3000invQ na YOUTUBE:Jeśli chcesz kupić agregat prądotwórczy do 3000zł, który będzie lekki, cichy warto sprawdzić ofertę FOGO na GoodMajster.pl, kupując u autoryzowanego dystrybutora FOGO sp. z o.o. masz gwarancję najwyższej obsługi oraz pewność oryginalności produktu.

 

do góry

Znalazłeś taniej?
Zadzwoń! Ponegocjujemy!

Jesteśmy firmą z wieloletnim doświadczeniem na rynku budowlanym. Od 1999 roku daliśmy się poznać jako solidny dystrybutor materiałów budowlanych renomowanych firm.

Dombud RP sp. z o.o.

ul. Szosa Rypińska 26

87-400 Golub-Dobrzyń

NIP: 503-008-38-26

Biuro czynne:

pn-pt: 7.00 - 16.00

sob: 7.00 - 12.30

Infolinia: 56 400 00 56

Chcesz być na bieżąco informowany o nowościach w sklepie?
Podaj nam swój e-mail aby otrzymywać sklepowy newsletter.
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium